Przypominamy, że w ubiegłym tygodniu klienci kantoru internetowego Cinkciarz.pl skarżyli się, że otrzymują pieniądze z opóźnieniem. Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję cofającą zezwolenie na świadczenie usług płatniczych przez Conotoxia Ltd. Spółka działała przez agenta Cinkciarz.pl. Sprawie przygląda się również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
“W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego oraz na podstawie ustaleń nadzorczych KNF uznała, że spółka nie zapewnia ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością w zakresie usług płatniczych, a tym samym zachodzi przesłanka cofnięcia spółce zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej” – przekazała w środę 2 października Komisja Nadzoru Finansowego. Tymczasem zarówno Conotoxia Ltd., jak i Cinkciarz.pl wytaczają grube działa wobec dwóch banków: mBanku oraz Banku BPS i zapowiadają pozwy wobec tych instytucji.
Czy Cinkciarz i Conotoxia pozwą banki na 2 mld złotych?
Spółki z grupy Cinkciarz.pl wydały trzy oświadczenia. Padają w nich oskarżenia wobec dwóch banków: mBanku oraz BPS i zapowiedź pozwów na łaczną kwotę 2 mld zł. Głos w sprawie zabrał m.in. rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
Cinkciarz.pl i Conotoxia Ltd. zarzucają obu bankom utrudnianie działalności. Conotoxia w oświadczeniu z 7 października informuje o “bezprawnym zablokowaniu jej rachunków bankowych przez mBank S.A., co skutkowało uniemożliwieniem dostępu do środków nie tylko samej spółki, ale przede wszystkim uniemożliwieniem klientom dostępu do ich własnych środków”. Firma dodaje, że “działanie mBank S.A. spowodowało także brak możliwości wywiązania się przez Conotoxia Ltd. z ustawowego obowiązku wypłaty środków w ciągu 24 godzin i skutkowało koniecznością obsługi klienta poprzez banki zagraniczne”. “Pragniemy podkreślić, że sankcje nałożone przez mBank S.A nie zostały zaadresowane do władz Conotoxia Ltd., ani nie zostały podparte odpowiednimi przepisami, i narażają spółkę na wysokie ryzyko reputacyjne i operacyjne. Conotoxia Ltd. zgłasza ten incydent do organów nadzoru w ramach Dyrektywy MIFID II, wskazując na bezprawne uniemożliwianie prowadzenia działalności maklerskiej, ale także blokowanie zwrotu środków klientom” – czytamy w oświadczeniu.
Contoxia złoży pozew przeciwko mBankowi i BPS?
W związku z tym firma zamierza wystąpić z pozwem przeciwko mBank S.A., domagając się odszkodowania w wysokości 500 milionów złotych. “Dodatkowo, odpowiednie zawiadomienia zostaną złożone do UOKiK oraz prokuratury” – czytamy. To nie koniec. Contoxia zapowiada także drugi pozew wobec mBanku, który ma opiewać na kwotę co najmniej 1 miliarda złotych. Spółka zarzuca tej instytucji “bezprawne utrudnianie dostępu do rynku, w tym w ostatnim czasie odmowa udzielenia gwarancji bankowej, pomimo że spółka posiadała na nią pełne pokrycie we własnych środkach”. Ponadto zdaniem Conotoxii wyżej wymieniony bank miał świadomość, że uzyskanie gwarancji stanowi jedno z zaleceń pokontrolnych KNF, odmówił jej udzielenia. Z innym pozwem wystąpi także Cinkciarz.pl – wobec Banku BPS. Pozew ma opiewać na kwotę 500 mln zł. Powodem jest “zmowa bankowa, mająca na celu utrudnianie prowadzenia działalności kantorowej”. Cinkciarz.pl uważa, że Bank BPS “uniemożliwił spółce realizację przelewów zwrotnych dla klientów, tłumacząc to rzekomymi problemami informatycznymi”. “W rzeczywistości działania Banku BPS, rozpoczęte 26 września br. i trwające do dziś, stanowią celowe i systematyczne utrudnianie dostępu do rynku, wymierzone przeciwko spółce oraz jej klientom” – informuje Cinkciarz.pl.